Podľa zverejnenej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) zhoršujú klimatické zmeny záplavy, suchá a znižujú kvalitu vody. To predstavuje čoraz väčšiu hrozbu pre naše zdravie. Na prevenciu a zníženie vplyvov na zdravie je naliehavo potrebná rýchla implementácia a lepšia koordinácia úsilia vlád, vodohospodárskych orgánov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Mohlo by vás zaujímať:
- Technológie a AI sú kľúčom k rozšíreniu ekonomických príležitostí
- Vymysleli pivo uvarené z odpadovej vody. Chutiť má na nerozoznanie
- Samsung uviedol nové skladacie smartfóny s dôrazom na udržateľnosť
Správa upriamuje pozornosť na zmeny súvisiace s vodou a ich dosahom na zdravie a blahobyt, čo sa už pociťuje v celej Európe. Zapríčiňuje úmrtia, úrazy, epidémie infekčných chorôb a zle vplýva na duševné zdravie.
V období rokov 1980 až 2022 bolo v 32 európskych krajinách zaznamenaných 5 582 úmrtí súvisiacich s povodňami a 702 úmrtí kvôli lesným požiarom. Už dnes žije jeden z ôsmich Európanov v oblastiach, ktoré sú potenciálne náchylné na riečne záplavy a približne 30 % ľudí v južnej Európe čelí permanentnému nedostatku vody.
Zmena klímy, ktorú pociťuje každý z nás, tieto veci ešte viac zhorší a môže spôsobiť vážne zdravotné následky. Najviac ohrozené sú deti, seniori, poľnohospodári, osoby so zlým zdravotným stavom, ale aj tímy záchranných služieb. Tí všetci patria medzi skupiny, ktorých zdravie je najviac ovplyvnené povodňami, suchom, lesnými požiarmi alebo chorobami prenášanými vodou a vektormi.
Na zlepšenie našej pripravenosti na budúce zdravotné problémy súvisiace s klímou, ako sú povodne, nedostatok vody a zhoršená kvalita vody, sú potrebné reakcie v zdravotníctve aj v iných odvetviach, ktoré majú vplyv na zdravie, vrátane vodného hospodárstva, územného plánovania, projektovania budov alebo poistenia.
Medzi rýchlo vykonateľné opatrenia patrí zlepšovanie informovanosti verejnosti o rizikách a riešeniach, zatiaľ čo dlhodobejšie opatrenia vrátane zlepšenia infraštruktúry a riešení založených na prírode, si vyžadujú systematické plánovanie a investície. Vlády by mali prestať problémy ignorovať a viac sa zamerať na budúcnosť a negatívne zmeny, ktoré klimatická kríza prináša.
Zdroj: eea.europa.eu