Vymysleli nový nástroj, ktorý zabráni umelej inteligencii kopírovať a kradnúť hudbu

HarmonyCloak funguje na princípe pridávania malých zvukových perturbácií do hudobných súborov, ktoré sú nepočuteľné pre ľudské ucho.
AI kradne hudbu
Zdroj: ChatGPT

HarmonyCloak je nová technológia, ktorá pomáha hudobníkom chrániť svoje diela pred nelegálnym použitím generatívnymi AI modelmi. Tím profesora Jiana Liua, ktorý sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť a strojové učenie, vyvinul túto metódu v spolupráci s doktorandom Syedom Irfanom Ali Meerzom a profesorom Lichaom Sunom z Lehigh University.

HarmonyCloak funguje na princípe pridávania malých zvukových perturbácií do hudobných súborov, ktoré sú nepočuteľné pre ľudské ucho, no pre AI modely sú vnímateľné ako už naučené časti. Tieto odlišnosti spôsobia, že systém vyhodnotí chránenú skladbu ako duplicitnú a “myslí si”, že už skladbu pozná. Týmto spôsobom sa model nedokáže efektívne učiť z nových súborov a nezískava dáta na tvorbu nových podobných skladieb.

Graf fungovania softvér
Graf fungovania softvéru | Zdroj: Techxplore

HarmonyCloak bol testovaný na 31 dobrovoľníkoch a troch generatívnych AI modeloch. Dobrovoľníci ohodnotili originálne a upravené skladby s vysokou spokojnosťou pre ich zvukovú kvalitu, zatiaľ čo AI modely nedokázali efektívne generovať hudbu z chránených súborov. Výsledky experimentov ukázali, že čím viac hudobných knižníc obsahuje ochranné prvky HarmonyCloak, tým horšiu kvalitu vykazujú modelmi generované skladby. Tým sa technológia ukázala ako efektívny spôsob ochrany hudoných projektov umelcov.

Mohlo by vás zaujímať:

Liu hovorí, že firmy často využívajú autorsky chránený obsah, ktorý si zakúpia online, a následne ho spracovávajú bez súhlasu autorov. Tennessee sa stalo prvým americkým štátom, ktorý zakázal nelegálne využívanie hlasov v AI modeloch, no Liu zdôrazňuje, že HarmonyCloak ide o krok ďalej a chráni celú skladbu. Tento systém bude predstavený na 46. IEEE Sympóziu o bezpečnosti a ochrane súkromia (S&P) v máji 2025 a sľubuje, že prispeje k zachovaniu integrity umeleckej tvorby v ére umelej inteligencie.

Zdroj: Techxplore

Total
0
Shares
Podobné články