Veterné turbíny minulý rok zvíťazili nad plynom, uhlím či solárnymi panelmi. Podľa nezávislého energetického think-tanku Ember sa pomocou vetra vyrobilo Európskej únii v roku 2023 viac elektriny než z iných zdrojov. Na zaujímavé údaje upozornil Denník N.
Jednotkou stále ostáva jadro, patril mu takmer 23 % podiel, no prvý raz vietor predbehol plyn. Vetru patrí 17,6 % podiel, plynu 16,78 %. Nasleduje uhlie s 12,34 % a v tesnom závese sa drží s podielom 11,76 % voda. Elektrina zo slnka tvorí zatiaľ iba 9,4 %.
Ak sa na stránke ember-climate.org pozrieme na graf, ktorý mapuje obdobie od roku 2000 do súčasnosti, je jasné, ktoré zdroje sú na vzostupe. Sú to práve Slnko a vietor, ktoré majú takmer celé obdobie stúpajúcu krivku. Vodné elektrárne sú s nami už dlhé roky a patrí im stabilný podiel okolo 10 % – 13 %. Jadro a uhlie majú klesajúcu tendenciu.
Na krátky čas sa v roku 2022 zvýšila výroba elektriny z uhlia, dôvodom bola vojna na Ukrajine. Európska únia sa ale novému stavu rýchlo prispôsobila a zbavila sa závislosti na uhlí aj plyne. Viac sa sústreďuje na obnoviteľné zdroje, čo je vidno na stúpajúcej krivke vetra.
Zástanci tradičných zdrojov ako sú fosílne a jadrové palivá, strašili zvýšením ceny za elektrinu, ak sa začnú vo zvýšenej miere využívať obnoviteľné zdroje. Obavy však neboli na mieste. Realita ukázala, že cena elektriny výrazne nenarástla.
Vďaka väčšiemu podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny klesli emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri jej výrobe, o pätinu. Pričinili sa o to viaceré štáty EÚ vrátane Slovenska. Pozitívny vplyv na tvorbu emisií malo ukončenie spaľovania uhlia v elektrárňach Nováky a Vojany.
Na tento rok je naplánované zatvorenie uhoľných elektrární v Nemecku, o rok neskôr sa zatvoria elektrárne v Poľsku, Grécku a Taliansku. Po ukončení výroby elektriny spaľovaním uhlia bude rad na plyne. EÚ vidí budúcnosť vo vetre a slnku.
Na čele krajín EÚ stojí Dánsko, ktoré si vie využívaním veterných turbín zabezpečiť vyše polovicu elektriny. Vo využívaní slnečnej energie je lídrom Grécko. Z celkového počtu vyrobenej elektriny má solárna takmer 20 % podiel.
Kým niektoré krajiny EÚ vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov napredujú, Slovensko ostáva spolu s krajinami najmä strednej a východnej Európy na chvoste. Je preto dôležité, aby sa táto téma stala dôležitou najmä pre politikov.