Meta, pod vedením Marka Zuckerberga, plánovala rozbehnúť v USA dátové centrum na prevádzku umelej inteligencie poháňané jadrovou energiou. Išlo by o stabilnú, ekologickú a bezimisnú energiu na pokrytie rastúcej spotreby svojich AI projektov.
Hoci jadrová energia čelí kritike pre vysoké počiatočné náklady a otázky okolo rádioaktívneho odpadu, ponúka potrebnú spoľahlivosť a kapacitu pre energeticky extrémne náročné AI aplikácie. Zuckerbergovým cieľom bolo stať sa prvým technologickým gigantom s AI centrom poháňaným jadrom, čím by Meta konkurovala spoločnostiam ako Amazon, Google a Microsoft, ktoré už zmluvy s jadrovými elektrárňami majú predbežne podpísané.
Včely dostali prednosť
Ambiciózne plány však dostali stopku po tom, čo na pozemku objavili vzácny druh včely, čím vznikli nové environmentálne prekážky, informoval The Financial Times. Napriek frustrácii z týchto problémov Meta zvažuje ďalšie možnosti partnerstva, ktoré by mohli poskytnúť stabilnú energiu na rozvoj ich AI kapacít. Zuckerberg navyše na stretnutí so zamestnancami vyjadril sklamanie nad nedostatočným rozvojom jadrovej infraštruktúry v USA, kde počet nových reaktorov za posledné desaťročia klesá, zatiaľ čo Čína ich buduje rýchlym tempom.
Dopyt po udržateľnej energii v sektore AI je obrovský. Len jedna operácia umelej inteligencie môže spotrebovať desaťnásobok energie oproti bežným internetovým vyhľadávaniam, čo vytvára na technologické spoločnosti tlak využiť čisté, ale hlavne výkonné energetické zdroje. Kým Microsoft minulý rok ohlásil reaktiváciu jadrovej elektrárne Three Mile Island a Google sa rozhodol investovať do malých modulárnych reaktorov, Amazon umiestnil dátové centrum vedľa jadrového závodu v Pensylvánii. Meta by si tak potenciálnym partnerstvom s jadrovou elektrárňou zabezpečila prístup k čistej energii a dlhodobú stabilitu, ktorá je potrebná pre rozvoj technológie, do ktorej Zuckerberg vkladá veľké nádeje.
Zuckerberg podporuje jadrovú energiu
Meta sa však aj napriek neistote okolo projektu naďalej angažuje v oblasti udržateľnosti a od roku 2020 funguje na báze „čistých nulových emisií“. Napriek environmentálnym a regulačným komplikáciám Zuckerberg naznačil, že jadrová energia môže byť jediným dlhodobým riešením pre stabilné a udržateľné napájanie ich rastúcich technologických potrieb.
Mohlo by vás zaujímať:
- Bude na Vianoce snežiť? Poznáme predpoveď na tohtoročnú zimu
- Klimatickú krízu môže pomôcť odvrátiť aj tento netradičný druh stromu
- Od kasín po ekologické inovácie: Las Vegas ukazuje, že udržateľnosť je možná aj v púšti
Pre porovnanie, Apple sa sústreďuje skôr na solárnu energiu. Centrála Apple Park už dlhšie funguje výhradne na solárnu energiu, ktorú vyrábajú tisíce panelov na kruhovej budove. Rovnako aj potreby ich datacentier v Spojených štátoch dokážu energiou zásobovať ich viaceré solárne farmy. Najnovšia v Texase na pozemku s rozlohou 9,3 km2 generuje 300 megawattov denne.
Do roku 2030 sa Apple zaviazal, že aj viac ako 100 výrobných dodávateľov a partnerov prejdú pri produkcii Apple produktov na čisto obnoviteľný zdroj energii.