TIP na víkend: Podcast o budúcnosti mäsa z laboratória

Brniansky startup Mewery pracuje na vývoji “mäsa zo skúmavky”. Ide o prvú spoločnosť na svete, ktorá pestuje bravčové bunky v kokultivácii s bunkami mikrorias, čím vytvára nový typ potraviny.
hamburger
Zdroj: Pexels

Nedávno sme sa rozhodli priniesť vám každý víkend tip na zaujímavý film, knihu alebo dokument, ktorý by sa venoval téme udržateľnosti, životného prostredia, umelej inteligencie či zdravia. Tentoraz dávame do pozornosti český podcast Evergreen talkshow s názvom Roman Lauš: Je maso z laboratoře budoucnost?

Ak ste vegáni alebo vás zaujíma budúcnosť potravín, táto epizóda vám ukáže, akým smerom sa môže vyvíjať oblasť mäsopriemyslu. Čo keby sme mohli jesť mäso bez toho, aby kvôli nášmu rezňu či steaku zomrelo zviera? O výraznom prínose pre ekológiu ani netreba hovoriť. Znie vám to ako sci-fi?

Mewery mäsové guličky
Takto by mohli vyzerať mäsové guličky od Mewery | Zdroj: Mewery

Mäso zo skúmavky

Roman Lauš je český podnikateľ a startupový investor, známy predovšetkým ako zakladateľ brnianskeho startupu Mewery, ktorý sa zameriava na vývoj kultivovaného mäsa. Mewery je prvou spoločnosťou na svete, ktorá pestuje bravčové bunky v kokultivácii s bunkami mikrorias, čím vytvára nový typ potraviny. Tento prístup prináša výhody z hľadiska nutričného zloženia, keďže mikroriasy obohacujú mäso o vitamíny, antioxidanty, minerálne látky, vlákninu a esenciálne mastné kyseliny.

Mohlo by vás zaujímať:

Laušov cieľ s Mewery je ponúknuť milovníkom mäsa alternatívu, ktorá je nielen zdravá a šetrná k životnému prostrediu, ale aj chuťovo a štruktúrou podobná tradičnému mäsu. Lauš verí, že kultivované mäso prinesie rozsiahle výhody – od environmentálnych, cez sociálne, ekonomické až po geopolitické – a očakáva postupný prechod celého odvetvia výroby mäsa k udržateľnejším a humánnejším metódam. zaujala vás téma? Vypočujte si podcast.

Total
0
Shares
Podobné články