Svet od dnes žije na ekologický dlh. Slovensko už od mája

Planéta s ekologickým dlhom
Planéta s ekologickým dlhom | Zdroj: ChatGPT

Dátum 1. august 2024 je dňom, kedy bol prekročený globálny limit prírodných zdrojov. To znamená, že odteraz už žijeme na ekologický dlh, pričom Slovensko je na tom ešte oveľa horšie. Svoj limit vyčerpalo už 12. mája 2024. Oproti minulému roku je to síce mierne zlepšenie o niekoľko dní, stále však ide o alarmujúci termín.

Informáciu priniesla Slovenská televízia v relácii Aktuálne :24, kde sa moderátorka rozprávala s koordinátorkou Klimatickej koalície Luciou Szabovou a zástupkyňou Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Michaelou Hletkovou Ploszekovou.

Tento dátum nám ukazuje, kedy sme vyčerpali zdroje planéty na tento rok. Ide o celosvetový priemer. Niektoré krajiny limit nepresiahnu, no iné, podobne ako Slovensko, svoj “prídel” vyčerpajú oveľa skôr. Ide hlavne o priemyselne rozvinutejšie krajiny, kde sa zdroje spotrebujú oveľa rýchlejším tempom než napríklad v afrických, ale aj niektorých ázijských krajinách.

Odpad v prírode
Odpad v prírode | Zdroj: Pixabay

Priemysel síce hrá veľkú rolu, ale dôležitá je aj individuálna spotreba. Priemysel totiž produkuje výrobky a tie výrobky si kupujú ľudia. Krajiny, v ktorých ľudia nakupujú menej vecí, napríklad aj do domácnosti, oblečenie a podobne, majú svoj ekologický dlh neskôr, prípadne sa môžu do limitu zmestiť.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

“Celý tento koncept ekologickej stopy v podstate ukazuje, že keby sme žili tak ako žijeme tento rok a spotrebovávali toľko zdrojov, koľko spotrebovávame, tak koľko planét by sme potrebovali”, hovorí Szabová.

Prvé merania začali v 70-tych rokoch minulého storočia, vtedy vychádzal ekologický dlh na december. Pribúdajúcimi rokmi sa tento dátum objavuje v stále skoršom termíne. Ide o alarmujúce údaje a spoločnosť by mala začať jednať. Prispieť vieme každý sám. Naozaj nepotrebujeme pred každou sezónou nové oblečenie. Spotrebiče do domácnosti alebo elektroniku by sme mali meniť až keď je to naozaj nevyhnutné. Nebojme sa nakupovať “z druhej ruky” a staré veci sa snažme zrecyklovať.

Total
0
Shares
Podobné články