V rámci spolupráce Ústavu chemických vied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a slovenskej firmy INO-HUB Energy, vznikla prietoková batéria s kapacitou 80 kWh. Stačilo len desať mesiacov navrhovania, optimalizácie a testovania, a svetlo sveta uzrela finálna podoba batérie.
Mohlo by vás zaujímať:
- Obnoviteľná energia je na dobrej ceste k veľkému míľniku
- Solárna elektráreň môže vzniknúť aj na miestach tomu neprispôsobených
- Financie v prsteni? Prvá slovenská banka ponúka inovatívnu službu
Sériová výroba by mala začať už v roku 2026
Jej účelom má byť dlhodobé uskladňovanie energie a životnosť sa odhaduje na približne 20 rokov. Využitie v takzvaných batériových úložiskách by mohla nájsť už v roku 2026, kedy sa plánuje sériová výroba. Od konca minulého roka je batéria nainštalovaná v Kysuckom Novom Meste.
V rámci TUKE boli do projektu zapojení traja výskumní pracovníci a desať študentov Strojníckej fakulty, pričom v rámci výskumných a vývojových prác bolo na univerzite odpracovaných približne 2600 hodín. Na Ústave chemických vied na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach boli súčasťou projektu dvaja študenti a vznikli tu dve vedecké miesta. Do druhej fázy UPJŠ plánuje zapojiť ďalších študentov.
Prietoková batéria je pre Slovensko veľkým úspechom
Prietokové batérie by mohli v budúcnosti nahrádzať dnes štandardne využívané lítiové (LFP) stacionárne batériové úložiská. Očakáva sa od nich, že budú nielen lacnejšie a bezpečnejšie, ale aj ekologickejšie.
“Naše riešenie má omnoho dlhšiu životnosť, veľká časť komponentov sa dá recyklovať a celý elektrolyt použiť v ďalšej batérii,”
zdôrazňuje Rudolf Sihlovec, CEO v INO-HUB Energy.
Slovenská prietoková batéria je preto označovaná za veľký strategický význam pre Slovensko aj Európu. Slovenská prietoková batéria môže pomôcť znížiť závislosť od dodávateľov komponentov z Ázie a postaviť Slovensko do pozície dôležitej súčasti európskeho dodávateľského reťazca.