Odkedy sa začali merať teploty na Zemi, bol minulý jún tým najhorúcejším v histórii meraní. Niektorí vedci dokonca predpokladajú, že to bude znamenať rovnako aj najteplejší rok. Posledných 13 mesiacov, ktoré sa merali, sú celkovo najteplejšími, v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi v minulých rokoch.
Môžu za to najmä klimatické zmeny, rovnako ako fenomén El Nino. Podľa štatistických odhadov bude na 95 % 2024 teplejším ako predchádzajúci rekordér – rok 2023. Merania a štatistiky siahajú až do polovice 19. storočia, čiže sa porovnáva naozaj obrovská vzorka.
Aj takéto zmeny teplôt majú za dôsledok hneď niekoľko katastrof. Jednou z najznámejších sú obrovské horúčavy, ktoré sužujú niektoré oblasti. Obyvatelia a celkovo ľudia v týchto zóna sú vystavovaný rizikám, napríklad závratom či dehydratácii. Už viac ako 1000 ľudí umrelo z dôvodu masívnych horúčav pri náboženských púťach.
“El Nino je prirodzene sa vyskytujúci jav, ktorý bude vždy prichádzať a odchádzať. Nemôžeme zastaviť El Nino, ale môžeme zastaviť spaľovanie ropy, plynu a uhlia.”
Frederike Otto, klimatická vedkyňa
Môžeme si za to sami
Samotné El Nino ohrieva povrchové vody vo východnej časti Tichého oceánu, čím zvyšuje aj celkovú globálnu teplotu. Pomaly v poslednom období ustupuje, čo ale neznamená okamžité zmeny v počasí. Odborníci na túto problematiku vyzývajú zainteresovaných, aby sa svojim konaním pokúsili zmierniť dopady spôsobované spaľovaním fosílnych palív.
Napriek prísľubom, že obmedzia globálne otepľovanie, sa krajinám doteraz kolektívne nepodarilo tieto emisie znížiť, čím sa teploty na desaťročia neustále zvyšujú. Za 12 mesiacov, ktoré sa skončili v júni, bola svetová priemerná teplota najvyššia zaznamenaná v akomkoľvek takomto období, a to o 1,64 stupňa Celzia nad predindustriálnym priemerom.
Zdroj: Reuters