V boji proti znečisteniu plastmi dosiahli vedci z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) významný pokrok. Vyvinuli bioplast na báze celulózového diacetátu (CDA), ktorý sa v morskej vode rozkladá až 15-krát rýchlejšie ako papier. Tento nový materiál prináša nádej na riešenie jedného z najväčších environmentálnych problémov súčasnosti.
Celulózový diacetát: Starý materiál s novým využitím
Celulózový diacetát, hlavná zložka tohto bioplastu, má dlhú históriu využitia, napríklad pri výrobe slnečných okuliarov či cigaretových filtrov. Vďaka svojim biodegradovateľným vlastnostiam sa stáva nádejnou alternatívou k tradičným plastom, ktoré môžu v životnom prostredí pretrvávať stovky rokov.
15-krát rýchlejšia degradácia ako papier
Pod vedením Collina Warda vedci testovali CDA penu v prúdiacej morskej vode počas 36 týždňov. Výsledky ukázali, že tento materiál stratil 65-70 % svojej hmotnosti, zatiaľ čo tradičný polystyrén neprejavil žiadne známky degradácie. Ward podčiarkol význam tohto objavu slovami: „Naše zistenia môžu zásadne ovplyvniť prístup k plastovému odpadu.“
Hoci nový bioplast otvára dvere k ekologickejšej budúcnosti, jeho využitie zatiaľ nie je univerzálne. Mechanické vlastnosti a náklady na výrobu môžu obmedziť jeho použitie. Preto je nevyhnutné pokračovať vo vývoji a hľadaní ďalších alternatív.
Mohlo by vás zaujímať:
- Nechávate nabíjačku v zásuvke? Táto malá chyba vás môže stáť viac, než si myslíte
- 12 rád na každý mesiac roku 2025. Takto sa stanete kráľom udržateľnosti
- Aj zelená doprava má vplyv na vojenskú situáciu na Ukrajine
Nové bioplasty pribúdajú
Podobný prelom vo vývoji bioplastov dosiahli aj výskumníci z Washingtonskej univerzity. Ich tím vyvinul bioplast vyrobený z prášku bakteriálnych buniek spiruliny, známej svojimi nutričnými vlastnosťami. Tento materiál sa dokáže rozložiť v záhradnom komposte v časovom rozsahu porovnateľnom s banánovou šupkou, teda len za niekoľko týždňov.
Tento bioplast je unikátny vďaka použitiu spiruliny, ktorá je schopná produkovať veľké množstvo polysacharidov a bielkovín. Tieto komponenty poskytujú materiálu nielen biologickú rozložiteľnosť, ale aj potrebnú pevnosť a flexibilitu. Podľa hlavného výskumníka projektu, doktora Sama Mitchella, tento bioplast nevyžaduje špeciálne podmienky na rozklad, čo ho robí mimoriadne ekologickým.
Zároveň je tento materiál vhodný na výrobu produktov, ako sú potravinové obaly, tašky alebo jednorazový riad, ktoré sú v súčasnosti zodpovedné za veľkú časť plastového odpadu. Výskumníci veria, že jeho komerčná výroba bude nielen ekologická, ale aj ekonomicky výhodná vďaka relatívne lacným surovinám a jednoduchej technológii výroby.
Okrem technologických inovácií zohráva veľkú úlohu aj zodpovedné správanie jednotlivcov. Znižovanie plastového odpadu a recyklácia sú stále najefektívnejšími spôsobmi ochrany životného prostredia.