Použitý olej nie je odpad. Ako ho správne zlikvidovať a znížiť ekologickú stopu

Použitý olej nepatrí do odpadu, pričom fritovať sa dá aj bez výčitiek. Prinášame udržateľné tipy pre kuchyne aj planétu.
Vyprážané jedlo
Zdroj: Lenka Ivančíková

Použitý olej z fritéz predstavuje významný environmentálny problém, ak nie je správne likvidovaný. Jeho vylievanie do odpadu môže spôsobiť upchávanie kanalizácie a tvorbu tzv. “tukových hrúd”, čo vedie k nákladným opravám a znečisteniu vodných zdrojov. Okrem toho, ak sa olej dostane do prírody, môže vytvoriť na vodnej hladine vrstvu, ktorá ohrozuje vodné ekosystémy a znižuje hladinu kyslíka vo vode.

Nepoužívajte starý olej

Správne manažovanie použitého oleja je kľúčové pre ochranu životného prostredia a zlepšenie kvality pripravovaných jedál. Jedným z efektívnych riešení je pravidelná filtrácia oleja, ktorá odstraňuje zvyšky jedla a predlžuje jeho použiteľnosť, čím sa znižuje celková spotreba oleja. Dôležité je tiež udržiavať správnu teplotu fritovania, pretože prehriatie urýchľuje degradáciu oleja.

Recyklácia použitého oleja je ďalším krokom k udržateľnosti. Mnohé reštaurácie spolupracujú s recyklačnými programami, kde sa použitý olej premieňa na bionaftu, čo znižuje závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Napríklad spoločnosť McDonald’s na Slovensku využíva 100 % použitého oleja z fritéz na výrobu bionafty.

Vyprážané jedlo
Zdroj: Lenka Ivančíková

Na fritovanie používajte správny olej

Zavedenie udržateľných postupov pri fritovaní, ako je používanie efektívnych fritéz s nižšou spotrebou oleja a výber olejov s dlhšou životnosťou, môže významne prispieť k zníženiu odpadu. Tu je dôležitá edukácia personálu o správnom zaobchádzaní s olejom, jeho filtrácii a likvidácii.

Nikdy nelejte olej do drezu ani toalety. Po použití ho nechajte úplne vychladnúť. Horúci olej môže roztopiť plastové nádoby a spôsobiť úrazy. V domácnosti môžete starý olej zbierať do samostatných nádob a zodpovedne likvidovať. Ideálne sú staré plastové fľaše alebo sklenené nádoby s viečkom. Vyhnite sa papierovým obalom – tie prepustia tuk.

Mohlo by vás zaujímať:

Recyklujte

Väčšina miest má zberné dvory alebo kontajnery na použité tuky a oleje. Stačí vyhľadať, kde sa nachádza najbližší. V niektorých mestách už funguje aj zber v supermarketoch alebo v rámci komunálneho odpadu. Ak máte záhradu, malá dávka rastlinného oleja sa dá použiť ako súčasť domáceho kompostu (v rozumnom množstve). Alebo ho odovzdajte firmám, ktoré z neho vyrábajú bionaftu.

Total
0
Shares
Podobné články