Poplatok za prístup do distribučnej siete stúpol na 20 %. Pre výrobcov zelenej elektriny to môže byť problém

veterne a slnecne elektrarne
Veterná elektráreň | Zdroj: Pexels

Výroba energie z obnoviteľných zdrojov je jednou z ciest, ako pomôcť našej planéte a znížiť záťaž na životné prostredie. Niektorí vyrobia viac elektriny než sami spotrebujú a môžu prebytok ponúknuť trhu, samostatnou kapitolou sú výrobcovia zelenej elektriny – distribučné spoločnosti, ktoré na tom majú postavené svoje podnikanie.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

Práve tým najviac prekáža nárast poplatku za prístup do distribučnej sústavy, ktorý sa od 1. júla 2024 zvýšil z 15 % na 20 %. Pôvodný plán Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bol dokonca na úrovni 50 %, to však vyvolalo veľkú kritiku a obavy, že sa môže zastaviť pripájanie nových zelených zdrojov. Tento návrh ale nakoniec neprešiel.

Úrad si od novely sľubuje spravodlivejšie ceny elektriny pre odberateľov. Zvýšenie poplatku sa však môže negatívne dotknúť výrobcov zelenej energie, ktorým zvýši náklady. Podľa Denníka N si spolumajiteľ firmy Fuergy Vladimír Miškovský myslí, že aspoň výrobcovia prevádzkujúci batériové úložiská, by mali mať z poplatku zľavu. Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík má však zjavne iný názor.

Zdroj: Pixabay

“Za veľmi pozitívne pre ľudí považujem aj to, že po novom budú musieť dodávatelia energií zverejňovať i svoje cenníky za neregulovanú dodávku elektriny a plynu a pravidelne ich aktualizovať, čím pri vyjednávaní s obchodníkmi získajú napríklad starostovia obcí, či subjekty verejnej správy lepšiu pozíciu,” povedal Holjenčík.

Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karabu v okolitých krajinách ako Česká republika, Rakúsko, Poľsko či Maďarsko, podobný poplatok nie je.

Zároveň sa od 1. 8. 2024 sa z iniciatívy ÚRSO ruší “zmluvné otroctvo” pre zraniteľných odberateľov elektriny a plynu, a odberatelia budú môcť meniť svojho dodávateľa energií kedykoľvek v priebehu roka.

Total
0
Shares
Podobné články