Starý, nepoužívaný mobilný telefón nepatrí na skládku, ale môže ešte poslúžiť. Nie ako celok, ale rozobratý na kúsky. Zrecyklovaný elektronický odpad je ďalej spracovaný a opätovne použitý.
Po vyzbieraní starých mobilných zariadení sa do recyklačného systému vrátia meď, striebro i zlato. Takže poslúžia nielen v technologickom priemysle, ale aj pri výrobu šperkov.
Nemecký Vodafone nedávno oznámil, že po zapojení do jedného z najväčších svetových programov na recykláciu One for One vyzbieral za dva roky viac než 1,5 milióna starých mobilov a vrátil ich späť do recyklačného ekosystému. Celkovo sa v rámci schémy One for One vyzbieralo vyše 80 ton elektronického odpadu.
Mohlo by vás zaujímať:
- Fairbuds – najopraviteľnejšie TWS slúchadlá na svete
- Samsung ako jediná kórejská firma získal za udržateľnosť od spoločnosti MSCI známku AA
Ak mobilný telefón skončí na skládke, škodlivé látky ako olovo, ortuť, kadmium a arzén môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Hodnotné suroviny, ktoré telefón obsahuje, ako spomínanú meď, zlato či striebro, tak ostanú nevyužité.
Pozitívnym efektom recyklácie a celého procesu zberu starých mobilných telefónov je vytvorenie pracovných miest a zabezpečenie tak zdrojov príjmov v sociálne slabších regiónoch.
Aj slovenskí operátori sa stavajú k životnému prostrediu zodpovedne. Orange už dlhé roky ponúka za každý odovzdaný nefunkčný mobil 50 centov Inštitútu cirkulárnej ekonomiky a zároveň môže zákazník získať odmeny v rámci programu Orange svojim.
Telekom za každý vrátený mobilný telefón či tablet venuje 1 euro pre záchranu mokradí na Žitnom ostrove a zároveň sa postará o jeho ekologickú likvidáciu. Odovzdať na ktorejkoľvek predajni Telekomu môžete dokonca aj router alebo televízor.
Staré zariadenia zbiera aj O2 a v rámci spolupráce so zmluvným partnerom ich odovzdáva na ďalšie spracovanie a recykláciu. 4ka zatiaľ podobnú možnosť neponúka.