Táto zmena v prioritách vlády je zameraná na zvýšenie exportu na podporu ekonomiky, ktorá vzrástla ročne len o 0,3 % v marci 2024, čo je najnižší rast od pandémie v roku 2020. Schodok bežného účtu dosahuje 6,8% HDP. Export tvorí takmer štvrtinu novozélandskej ekonomiky.
“Ekonomická situácia je podľa mňa najhoršia, akú si pamätám vo svojom živote,” povedal minister zdrojov Shane Jones. “Preto som sa rozhodol podporiť oživenie ťažobného sektora, čo bolo nevyhnutné vzhľadom na našu ekonomickú situáciu,” dodal. Poľnohospodársky sektor, vrátane rybolovu, prispieva 5 % k ekonomike a tvorí približne 80 % celkového exportu. Farmári, ktorí pomohli Luxonovej vláde dostať sa k moci, tvrdili, že environmentálna politika, ktorú koalícia ruší, by urobili produkciu mlieka a mäsa príliš nákladnou.
Kým farmári a firmy tieto zmeny vítajú, environmentalisti kritizujú koalíciu za krátkozraké vyjadrenia. Podľa nich sa nepozerajú na obe strany mince a ekonomické dopady ničenia prostredia pre krátkodobý zisk, čím ohrozujú prosperitu budúcich generácií. Minulý týždeň národný dopravca Air New Zealand zrušil svoj emisný cieľ na rok 2030, pričom uviedol oneskorenia v dodávkach nových lietadiel a vysoké ceny ekologického paliva. Opozičná strana Green Party vyjadrila obavy, že nízke ambície vlády v oblasti klimatických zmien by mohli povzbudiť ďalšie firmy k podobným krokom.
Mohlo by vás zaujímať:
- Ako dokáže pomôcť umelá inteligencia pri stávkovaní na zápasy?
- Obnoviteľné zdroje prvýkrát prekonajú fosílne palivá v prvom polroku 2024
- Paríž pred olympiádou vyčistil rieku Seina. Stálo ich to obrovské peniaze
Môžu sa pridať aj ďalšie firmy
Správa vládnej Klimatickej komisie minulý týždeň uviedla, že existujú značné riziká, že Nový Zéland nesplní svoje domáce emisné ciele na roky 2030 a 2035, a zároveň sľúbené zníženie metánu z chovu zvierat a odpadu. Akékoľvek nedostatky pri plnení týchto cieľov by zvýšili potrebu ďalšej zahraničnej mitigácie, čo by mohlo stáť až 23,5 miliardy NZD (14 miliárd dolárov).
Vláda uviedla, že pracuje na klimatickom pláne, ktorý zahŕňa výsadbu stromov, zvýšenie dodávok obnoviteľnej energie a investície do technológií na zníženie emisií. Minister pre klímu, Simon Watts, povedal, že vláda očakáva splnenie cieľa na rok 2030, ale priznal, že na splnenie cieľa do roku 2035 je potrebné viac práce.
Zdroj: Reuters