Projekt LIFE Danube Free Sky je príkladom unikátnej medzinárodnej spolupráce, ktorej cieľom je ochrana vtáctva na jednom z najdôležitejších migračných koridorov Európy – rieke Dunaj. Táto iniciatíva, ktorá prebieha od roku 2020 do roku 2026, spája 15 partnerov zo 7 krajín s cieľom minimalizovať riziko nárazov vtákov do elektrických vedení a zasiahnutia elektrickým prúdom.
Kľúčové opatrenia zahŕňajú zvýšenie viditeľnosti viac než 245 kilometrov rizikových vedení a vybavenie vyše 3 200 podperných stĺpov ekologickými ochránkami. Západoslovenská distribučná (ZSD) za štyri roky zviditeľnila 3 kilometre vedení a ochránila vyše 1 000 podperných bodov vysokonapäťových vedení. Plán na rok 2025 zahŕňa rozšírenie ochranných opatrení na ďalších 7 kilometrov vedení.
Slovenské úspechy a technologické inovácie
Jedným z najvýznamnejších výsledkov projektu je montáž 20 hniezdnych búdok pre ohrozený druh sokola rároha, pričom už prvý rok jedna z nich privítala hniezdiaci pár a tri mláďatá. Inovatívny prístup zahŕňa aj použitie špeciálneho dronu na inštaláciu ochranných prvkov v ťažko prístupných oblastiach. Táto technológia umožňuje prácu bez narušenia okolitého prostredia a potreby odstávky elektriny, čo predstavuje ekologicky šetrné riešenie pre ochranu vtáctva.
Mohlo by vás zaujímať:
- Elon Musk podal žalobu na OpenAI. Spor o budúcnosť umelej inteligencie?
- Motorola otvára dvere do budúcnosti s beta programom moto ai
- Perie je jedným z materiálov, ktoré sa vytrácajú z módneho priemyslu veľkou rýchlosťou
Projekt LIFE Danube Free Sky dokazuje, že ekologická a technologická inovácia môžu ísť ruka v ruke, pričom prispievajú k ochrane biodiverzity v jednom z najvzácnejších ekosystémov Európy.