Ľudia sa boja, že sa stanú na AI závislí, a tiež, že je nepoužívajú dostatočne

Zistili, že minimálne používanie umelej inteligencie môže zvyšovať anticipačnú úzkosť (FOMO – Fear Of Missing Out).
socialne siete
Zdroj: ChatGPT

Nový výskum z dielne Baruch Ivcher School of Psychology na Reichman University prináša zaujímavé poznatky o tom, ako používanie umelej inteligencie ovplyvňuje naše emócie. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Systems ukazuje, že vzťah medzi úzkosťou a používaním AI má tvar písmena U. Najnižšiu úroveň úzkosti pociťujú ľudia, ktorí využívajú AI primerane.

Mohlo by vás zaujímať:

Zistili, že minimálne používanie umelej inteligencie môže zvyšovať anticipačnú úzkosť (FOMO – Fear Of Missing Out). Ľudia s obmedzenou skúsenosťou vnímajú AI ako hrozbu, obávajú sa jej dôsledkov a najčastejšie jej nedôverujú. Tým, že sa jej vyhýbajú, môžu prísť o profesionálne príležitosti a cítiť sa tak týmto spôsobom posadený v nevýhode. Na druhej strane, používanie AI v primeranej miere vedie k väčšej sebadôvere a kontrole respondentov. Títo používatelia chápu, čo AI dokáže a kde má limity, a to prispieva k ich celkovému komfortu a efektivite.

Odpovedalo 242 účastníkov

Majú to tak či už v práci, alebo osobnom živote. Riziková je však aj druhá strana spektra, kde sa používateľ nadmerne spolieha na AI. Výskum poukazuje na vznik “úzkosti zo závislosti“, pri ktorej ľudia nadobúdajú pocit, že bez pomoci umelej inteligencie nie sú schopní robiť vlastné (správne) rozhodnutia. Táto forma závislosti môže oslabiť ich schopnosť samostatne riešiť problémy a znižovať vnútorný pocit kontroly nad vlastnou prácou. Ide o pocit akéhosi hlúpnutia a neschopnosti racionálne uvažovať.

AI kradne hudbu
Zdroj: ChatGPT

Výskum prebehol na vzorke 242 účastníkov vo veku od 18 do 73 rokov z anglicky hovoriacich krajín. Dotazníky merali úroveň úzkosti spojenej s AI, motiváciu používať túto technológiu a mieru závislosti. Výsledky poukazujú na to, že otázka zavádzania umelej inteligencie nie je len technologická, ale do veľkej miery aj psychologická.

Zistenia upozorňujú na potrebu vyváženého prístupu k implementácii AI. Dôležité je nielen technické nasadenie, ale aj psychologická pripravenosť používateľov, aby sa predišlo extrémom. K tým najväčším patria odmietanie aj prehnaná závislosť. Uvidíme, ako sa k tomuto zisteniu postavia vzdelávacie inštitúcie v blízkej budúcnosti.

Zdroj: TechXplore

Total
0
Shares
Podobné články