Japonský vinár púšťa svojmu vínu hudbu. Vďaka tomu dokáže zmeniť chuť

Obľúbený nápoj už ale nie je tak obľúbený, ako kedysi. Jeho výroba sa znížila o dve tretiny.
saké sudy
Zdroj: Pexels

Japonské víno – saké, je tradičným alkoholickým nápojom tamojšej spoločnosti. Má veľmi dlhú históriu, keďže prvá zmienka pochádza už z tretieho storočia nášho letopočtu. Za ten čas sa vyvíjalo viacerými smermi a postupne aj menilo svoju chuť. Tá sa vždy prispôsobovala potrebám zákazníkov tak, aby sa výrobcom podarilo predať čo najviac.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

Remeslo výroby tradičného nápoja ale upadá. Štatistiky hovoria, že dnes sa už tento mok vyrába len na niečo viac než 1 100 miestach v krajine, čo predstavuje zhruba len jednu tretinu toho, čo bolo v roku 1970. Jedným z tých, ktorí stále v tradícii pokračujú, je aj Yoshimi Terasawa, 63-ročný sládok, ktorý šéfuje v spoločnosti Tokyo Port Brewing.

Do celého procesu ale dokázal priniesť činnosti, ktoré jeho saké robia jedinečným. Najzaujímavejšou špecialitou je to, že tamojšie víno vystavuje zvukom hudby. Tvrdí, že takýmto spôsobom sa začnú kvasnice správať inak ako štandardne, a to najmä vďaka vibráciám. Rozdielne typy hudby by dokonca mali priniesť aj rozdielne chute nápoja. Kvasnice sú totiž živé a ich reakcia sa líši od štýlu hudby. Niečo podobné by sa preto dalo využiť aj v pivovarníctve.

4 poschodia a hudba

Okrem toho ale v Tokyo Port Brewing využívajú aj revolučné stroje a ich úpravy, ktoré nemá len tak hocikto. Práve tieto metódy dokážu šetriť spotrebu energie, a tá je potom výrazne nižšia(pričom tlačí dole aj cenu) ako pri klasických dedinských vinároch. Celý proces sa odohráva v sídle, ktoré má 4 poschodia. Začína sa na balkóne na štvrtom poschodí, kde spolu so zamestnancami dusí ryžu 70 minút.

Japonské víno saké
Japonské víno saké

Potom sa spoliehajú na gravitáciu, ktorá privedie ryžu cez otvory v podlahách a stropoch do miestnosti na aplikáciu foriem na treťom poschodí, pred fermentáciou na druhom poschodí s použitím vody z vodovodu a nakoniec naplnením saké do fliaš na prízemí. Za rok vyrobia približne 42 000 x 720 ml fliaš, no aj oni pociťujú upadajúci záujem zo strany tamojšej populácie. Budúcnosť ale vidia v malých vinárstvach, ktoré sa dokážu prispôsobiť meniacim sa trendom.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Podobné články