Ghanskí farmári majú novú metódu pestovania, ktorá je ekologická a zisková

Farmár Yakubu Issah začal pred piatimi rokmi vysádzať baobaby a stromy shea. Dnes má zdravšiu pôdu, ktorá lepšie zadržiava vodu.
ghana
Zdroj: Pexels

Zmeny klímy predstavujú pre farmárov v severnej časti Ghany, konkrétne v regióne na severozápade krajiny, čoraz väčšiu výzvu. Kým kedysi mohli spoľahlivo plánovať sejbu a zber podľa pravidelných dažďových cyklov, dnes sa počasie stáva nepredvídateľným. Pôda sa vysúša, dažde meškajú alebo spôsobujú povodne a farmári čelia extrémnym teplotám, ktoré ohrozujú úrodu.

Riešenie prináša agrolesníctvo

Metóda, ktorá kombinuje pestovanie stromov, plodín a chov hospodárskych zvierat na jednom poli. Táto technika pomáha obnovovať pôdu, zlepšovať úrodu a prinášať nové príjmy. V regióne Builsa, kde sa metóda alley cropping (výsadba stromov v radoch medzi plodinami) zaviedla v roku 2014, farmári pestujú stromy ako baobab, moringa či shea v 12-metrových odstupoch. Pod nimi sa darí plodinám ako napríklad proso, fazuľa a arašidy.

ghana

Farmár Yakubu Issah začal pred piatimi rokmi vysádzať baobaby a stromy shea. Dnes má zdravšiu pôdu, ktorá lepšie zadržiava vodu, a jeho farma ožila návratom včiel a vtákov. Baobabové listy predáva a vytvára si doplnkový príjem. Podobnú skúsenosť má Mark Smith, ktorý hovorí, že jeho pôda už nie je prašná, ale úrodná.

Mohlo by vás zaujímať:

Ďalšou populárnou metódou je zmiešané hospodárstvo, kde sa spája pestovanie plodín s chovom zvierat. Hospodárske zvieratá využívajú zvyšky plodín ako potravu a ich trus obohacuje pôdu. Tento systém podporuje biodiverzitu a zvyšuje odolnosť fariem voči klimatickým výkyvom. Miestny farmár Joseph si pochvaľuje, že vďaka zvieratám má okrem úrody aj mlieko a ďalší zdroj príjmu v prípade neúspechu plodín.

ghana

Tieto metódy pomáhajú farmárom čeliť dôsledkom zmeny klímy. Stromy znižujú eróziu, poskytujú tieň a obohacujú pôdu prirodzenými hnojivami. Výnosy zo stromov, ako sú listy baobabu, orechy shea alebo moringový prášok, zvyšujú príjmy domácností. Agro-lesy a zmiešané hospodárstvo sú tak udržateľnou cestou, ako zlepšiť životné podmienky farmárov a obnoviť ekosystémy nielen v Ghane, ale aj v iných suchých oblastiach Afriky.

Zdroj: Mongabay

Total
0
Shares
Podobné články