Čína nedávno schválila výstavbu najväčšej hydroelektrickej priehrady na svete, ktorá sa bude nachádzať na rieke Yarlung Tsangpo v Tibete, blízko hraníc s Indiou. Tento ambiciózny projekt, ktorý je súčasťou 14. päťročného plánu Číny, má produkovať takmer trikrát viac elektriny ako súčasný rekordér, priehrada Tri rokliny. Očakáva sa, že projekt bude stáť 137 miliárd dolárov a bude schopný produkovať 300 miliárd kilowatthodín ročne, čo je dostatok energie pre približne 300 miliónov ľudí v Číne, píše South China Morning Post.
Gigantická výstavba
Projekt využíva strmé geografické podmienky rieky na maximalizáciu hydroenergetického potenciálu. Rieka Yarlung Tsangpo, ktorá sa neskôr mení na Brahmaputru, má veľký výškový rozdiel až 7 667 metrov, čo ju robí ideálnou pre pohon vodnej elektrárne.
Inštalácia priehrady v tejto lokalite by si vyžadovala vyvŕtanie viacerých 20 km tunelov na odklonenie rieky, ktorou preteká približne 2 000 kubických metrov vody za sekundu, čo je dosť na to, aby sa za sekundu naplnili približne tri olympijské plavecké bazény.
Napriek obavám Indie o kontrolu toku rieky, čínski úradníci tvrdia, že vykonali rozsiahle geologické štúdie a veria, že výstavba môže byť bezpečne dokončená.
Porovnanie s najväčšími hydroelektrárňami sveta
Najväčšia hydroelektráreň na svete, priehrada Tri rokliny, sa nachádza na rieke Jang-c’-ťiang v Číne. Bola postavená v rokoch 1994 – 2006 a má inštalovaný výkon 22 500 MW. Ročne produkuje medzi 95 a 112 TWh elektriny. Pre porovnanie, nová priehrada na rieke Yarlung Tsangpo má produkovať až neuveriteľných 300 TWh ročne, čo je takmer trikrát viac.
Mohlo by vás zaujímať:
- Nechávate nabíjačku v zásuvke? Táto malá chyba vás môže stáť viac, než si myslíte
- 12 rád na každý mesiac roku 2025. Takto sa stanete kráľom udržateľnosti
- Aj zelená doprava má vplyv na vojenskú situáciu na Ukrajine
Ďalšou významnou hydroelektrárňou je Itaipú na rieke Paraná, ktorá tvorí hranicu medzi Brazíliou a Paraguajom. Itaipú má inštalovaný výkon 14 000 MW a v roku 2013 stanovila svetový rekord s produkciou 98,6 TWh elektriny. Alebo známa Hoovrova priehrada na hranici Nevady a Arizony, ktorá je obľúbeným miestom množstva hollywoodskych filmov, produkuje zhruba 4,2 TWh.
Výroba elektriny v atómovej elektrárni
Pre lepšiu predstavu s u nás využívanými druhmi elektrární – napríklad atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach má inštalovaný výkon 1 760 MW a ročne produkuje približne 12 TWh elektriny. Pripravovaná vodná elektráren v Tibete bude teda vyrábať elektrínu ako približne 25 slovenských jadrových elektrární.