Spoločnosť Coca-Cola oznámila nové ciele udržateľnosti balenia, ktoré majú byť dosiahnuté do roku 2035. Tieto ciele sa zameriavajú na dizajn balenia a zber po použití, pričom nahrádzajú predchádzajúce ciele stanovené na roky 2025 a 2030 – sú už menej ambiciózne.
Ide o výrazného producenta plastu. Globálne Coca-Cola predá 1,8 miliardy fliaš a približne 95 miliónov plechoviek denne.
Ciele museli skresať
Najväčší a najznámejší výrobca nápojov sa rozhodol zmeniť, presnejšie povedané znížiť svoje ciele v troch oblastiach:
Recyklovaný materiál: Coca-Cola plánuje používať 35% až 40% recyklovaného materiálu v primárnom balení (plast, sklo a hliník). Z toho recyklovaný plast by mal tvoriť 30% až 35% globálne. Tento cieľ sa zaviazala naplniť do roku 2030. V predošlých cieľoch z roku 2018 plánovali používať recyklovaný materiál až pri polovici ich balení, tiež do roku 2030.
Zber obalov: Spoločnosť sa zaviazala zabezpečiť zber 70% až 75% ekvivalentného počtu fliaš a plechoviek uvedených na trh ročne. V predošlých cieľoch plánovali používať až 100% recyklovateľných materiálov v ich baleniach a to do roku 2025.
Znova použiteľné obaly: Ešte pred 6 rokmi chcela Coca-Cola aby do roku 2030 balili štvrtinu všetkých ich nápojov do sklenených fliaš. Nové ciele už túto kategóriu nešpecifikujú, firma len uvádza, že „má v úmysle pokračovať v investíciách do opakovane plniteľných obalov tam, kde už existuje infraštruktúra.“
Pre predstavu, minulý rok tvorilo 47,7% ich obalov nápojov platy, 26% hliník a 10,4% sklo.
Ani hlavný konkurent PepsiCo to nevidí ružovo s ich cieľmi. Tento rok uviedli, že pravdepodobne nedosiahnu svoj cieľ do roku 2025 navrhnúť 100 % svojich obalov tak, aby boli recyklovateľné, kompostovateľné, biologicky rozložiteľné alebo opätovne použiteľné.
Slováci recyklujú stále viac
Slovensko sa v oblasti recyklovania stalo za posledný rok jedným z lídrov v tejto oblasti a plní plány Európskej únie na zvyšovanie podielu recyklovaných plastov v potravinárskom priemysle. Projekt Slovensko zálohuje neziskovej organizácie Správca zálohového systému už u nás zabezpečil viac ako 3300 odberných miest, kde každý môže zálohované PET fľaše a plechovky vrátiť.
Mohlo by vás zaujímať:
- Bude na Vianoce snežiť? Poznáme predpoveď na tohtoročnú zimu
- Klimatickú krízu môže pomôcť odvrátiť aj tento netradičný druh stromu
- Zelená starostlivosť o domácich miláčikov: Na pôvode krmiva pre psov záleží
Miera návratnosti plastových obalov a plechoviek od nápojov v Slovenskej republike dosiahla v roku 2023 úroveň 92 %. Tým sa už dnes plní zákonný cieľ pre slovenský zálohový systém, ktorý mal byť dosiahnutý až v roku 2025. Okrem toho sa Slovensku podarilo prekonať cieľ stanovený Európskou úniou, ktorý predpokladal, že do roku 2029 sa dosiahne viac ako 90 % návratnosť plastových fliaš a plechoviek. Hoci bolo potrebné zaviesť zálohovanie a teda stúpli náklady na nápoje a potraviny, miera recyklovaných plastov sa tým výrazne zvýšila a dlhodobý benefit pocíti každý z nás.