Očakáva sa, že rozmach dátových centier spôsobí do konca desaťročia produkciu približne 2,5 miliardy metrických ton emisií ekvivalentu oxidu uhličitého na celosvetovej úrovni. Tento nárast podnieti zvýšené investície do dekarbonizačných opatrení, ako uvádza výskum spoločnosti Morgan Stanley.
Hlavnými hráčmi v rozširovaní energeticky náročných dátových centier sú veľké technologické spoločnosti známe ako hyperscaleri, medzi ktorých patria Google, Microsoft, Meta a Amazon. Tieto spoločnosti investujú do dátových centier s cieľom rozvíjať svoje technológie umelej inteligencie a cloud computingu, pričom zároveň zachovávajú svoje záväzky znižovať emisie spojené s globálnym otepľovaním do roku 2030.
Podľa výskumnej správy Morgan Stanley táto situácia vytvára veľký trh pre dekarbonizačné riešenia. Emisie skleníkových plynov z globálneho priemyslu dátových centier by mohli predstavovať až 40 % z toho, čo celé USA emitujú za jeden rok.
Za najväčšie emisie môže len pár spoločností
Výstavba gigantických počítačových skladov prispeje k zvýšeniu investícií do rozvoja čistej energie, energeticky efektívneho vybavenia a tzv. zelených stavebných materiálov. Morgan Stanley predpovedá, že technológie na zachytávanie, využívanie a sekvestráciu uhlíka (CCUS) a procesy na odstraňovanie oxidu uhličitého (CDR) tiež dostanú nový impulz, keď sa technologické spoločnosti budú snažiť dodržať svoje klimatické záväzky.
Mohlo by vás zaujímať:
- Donalda Trumpa až tak nezaujíma čistá energia. Jeho priority sú nastavené inak
- Tohtoročné balkánske víno bude chutnejšie. Môže za to táto vec
- Švédska firma Klarna vďaka AI chatbotovi zvýšila produktivitu v stovkách percent
Vzhľadom na rastúce emisie sa očakáva, že investície do čistej energie a energeticky efektívneho vybavenia budú kľúčové pre udržanie rastu dátových centier udržateľným spôsobom a zároveň na splnenie cieľov v oblasti klímy.
Zdroj: Reuters