Čína je lídrom v spaľovaní uhlia. Po novom má ale prísť zmena k lepšiemu

Správa ukazuje, že Čína od roku 2023 pridala viac ako 400 GW kapacity z vetra a solárnej energie, čo viedlo k zníženiu produkcie uhoľnej energie.
cina uhlie
Zdroj: Pexels
Čína, najväčší svetový staviteľ uhoľných elektrární, podľa novej správy výrazne znižuje počet povolení na nové uhoľné elektrárne, čo naznačuje, že krajina mení svoju energetickú politiku smerom k väčšiemu rozvoju obnoviteľných zdrojov energie. Napriek tomu však uhlie zostane dôležitou súčasťou jej energetického mixu.

Podľa správy Helsinského Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) a amerického Global Energy Monitor, Čína v prvej polovici roku 2024 schválila len 10 nových uhoľných elektrární s celkovou kapacitou 9 gigawattov. To predstavuje medziročný pokles o 83 %.

Správa tiež ukazuje, že Čína od roku 2023 pridala viac ako 400 GW kapacity z vetra a solárnej energie, čo viedlo k zníženiu produkcie uhoľnej energie o 7 % medzi júnom 2023 a júnom 2024. “S novými výstavbami obnoviteľných zdrojov energie, ktoré už teraz dokážu pokryť celý prírastok dopytu po energii v Číne, potreba nových uhoľných elektrární klesá a existujú náznaky, že centrálna vláda tento posun prijíma,” uvádza sa v správe.

Zmeny sa obyvatelia predsa len dočkajú

Tento ekonomický gigant premenil čistú energiu z komponentu klimatickej politiky na základný kameň širšej energetickej a ekonomickej stratégie Číny. Národná rozvojová a reformná komisia Číny, ktorá je zodpovedná za ekonomické plánovanie, sa k správe odmietla vyjadriť. Ďalším príkladom zmeny politiky je rozhodnutie Číny neschváliť žiadne nové uhoľné oceliarne v prvej polovici roku 2024, ako aj posun Pekingu k priorite znižovania emisií uhlíka, kde sa pokrok predtým meral zlepšovaním energetickej efektívnosti.

Napriek tomu Čína v prvej polovici roka začala stavať 41 GW už schválených uhoľných elektrární, čo je takmer toľko, koľko bolo postavené za celý rok 2022 a viac ako 90 % z celosvetového objemu. Aj keď návrhy nových projektov spomaľujú, podľa správy sa tempo nespomaľuje rovnakou mierou, ako počet povolení. V prvej polovici roka 2024 bolo predložených 37,4 GW nových a revidovaných návrhov, čo je pokles z 60,2 GW v rovnakom období pred rokom.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

Čína tvrdí, že nové uhoľné zariadenia stavia na zabezpečenie stability siete a na zaistenie dodávok energie počas obdobia špičkového dopytu, ako to bolo počas rekordných horúčav v júli. Oficiálna politika krajiny je však “prísne kontrolovať“ projekty uhoľných elektrární.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Podobné články