Kúpou repasovaného telefónu ušetríte peniaze a prispejete k zníženiu emisií CO2

Staré mobily
Lenka Ivančíková

Našej planéte pomôžeme nielen tým, že budeme recyklovať, namiesto auta uprednostníme MHD a znížime konzumáciu mäsa, ale keď sa zameriame aj na našu skutočnú potrebu kupovať nové výrobky a zariadenia do domácnosti.

Tejto téme sa venoval náš partnerský web mojandroid.sk v článku, ktorý sa zamýšľal nad tým, po koľkých rokoch si zaobstarať nový mobil. Práve elektronika patrí k výrobkom, ktorých výroba, preprava a používanie zanecháva výraznú uhlíkovú stopu, ktorú ale vieme regulovať.

Renovované notebooky
Renovované notebooky | Zdroj: Techsavers

Napríklad tým, že si nekúpime nový produkt, ale zvolíme kúpu už používaného a repasovaného zariadenia. Medzi také, ktoré ponúka viacero obchodníkov a je o ne zvýšený záujem, patria smartfóny Apple iPhone. Keďže nové sú drahé, ľudia volia aj nákup použitého telefónu.

Staršie iPhony si držia hodnotu. Je o ne záujem

Zaujímavé údaje o emisiách uhlíka v jednotlivých modeloch iPhonov priniesla v tlačovej správe fínska spoločnosť Swappie, ktorá sa na predaj iPhonov zameriava. A hoci Swappie ponúka aj najnovšie modely iPhonov, na Slovensku patria medzi najpredávanejšie skôr staršie Apple modely. Medzi 1. aprílom a 19. augustom tohto roku boli v Swappie najžiadanejšími modelmi tieto iPhony:

  1. iPhone 12
  2. iPhone 12 Mini
  3. iPhone 11
  4. iPhone SE
Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

Voľbou repasovaného zariadenia ušetríte eurá i prírodné prostredie. A pokiaľ pošlete svoj starý iPhone ďalej a nenecháte si ho doma v šuplíku “pre každý prípad”, prispejete tým k zníženiu emisií CO2 až o 90 kilogramov.

Repasovaním iPhonu sa dá oproti výrobe nového v priemere ušetriť až 78 % emisií. Ako sú na tom s uhlíkovou stopou jednotlivé modely iPhonov, si môžete pozrieť na obrázku.

Emisie CO2 v modeloch Apple iPhone
Emisie CO2 v modeloch Apple iPhone | Zdroj: Swappie

Len 20 % elektro odpadu bolo ekologicky recyklovaných

Elektronický odpad, čo staré mobily sú, predstavuje globálny problém. Ide o najrýchlejšie rastúci typ odpadu na svete. Podľa správy Swappie bolo v roku 2022 vyprodukovaných 62 miliónov ton elektronického odpadu, z ktorých iba 20 % bolo ekologicky recyklovaných. Smartfóny z tejto štatistiky tvoria významný podiel.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

O probléme s elektro odpadom vedia aj mobilní operátori a väčšina tých slovenských umožňuje v predajni starý mobil odovzdať na recykláciu, pričom zákazník môže získať odmenu v podobe rôznych benefitov. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si starší článok Operátori zbierajú staré mobily na recykláciu. Vyzbierali sa ich už milióny.

Total
0
Shares
Podobné články