Odlesňovanie Amazonského pralesa človekom nakoniec nie je až takým problémom

Každý rok Amazonský prales trápia požiare, ktoré okrem stromov ohrozujú aj ostatnú vegetáciu, či flóru v oblasti.
Odlesňovanie Amazon
Zdroj: Pexels

Amazonský prales patrí k najväčším oblastiam ovplyvňujúcim smerovanie kvality života na Zemi. V poslednej dobe ho ale sužujú problémy, ktorých je čím ďalej, tým viac. Výskumníci z Wake Forest University sa zamerali na to, ako veľmi ohrozuje fungovanie ekosystému zásah človeka, a ako veľmi naopak ohrozujú prales požiare a iné prírodné zásahy.

Štúdia využívala najmä dáta, ktoré si vytvorili sami pomocou laserového skenovania lesov. To je tak kvalitné, že z neho môžete vyčítať napríklad aj to, ktorý strom je na pokraji smrti. Brazíliu momentálne vedie prezident Luiz Inacio da Silva, ktorý pred svojim zvolením sľuboval, že zabráni odlesňovaniu v Amazónii a obnoví krajinu do postavenia klimatického lídra. Prales je totiž skvelým prostriedkom na znižovanie oxidu uhličitého v ovzduší.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

To už ale v krajine neplatí, pretože nové výsledky ukazujú, že oxidu uhličitého sa vytvorí viac(napríklad požiarmi) ako ho dokáže z ovzdušia prales odstrániť. Samotný prezident je toho názoru, že najväčšiu časť miznutia lesov majú na starosti ľudia, a preto ich chce v tomto zastaviť. Štúdia uverejnená v čaopise Proceedings of the National Academy od Science ale ukazuje inak. Podľa nej degradáciu pralesa spôsobujú z až 83 % prírodné zdroje a nešťastia, a len z 17 % odlesňovanie spôsobené človekom.

Prezident potrebuje prehodnotiť svoje ciele

Každý rok Amazonský prales trápia požiare, ktoré okrem stromov ohrozujú aj ostatnú vegetáciu, či flóru v oblasti. Veľké sucho, ktoré spôsobujú najmä klimatické zmeny, napomáha rozširovaniu a najmä vzniku požiarov, ktoré je potom veľmi ťažké uhasiť. Deje sa to už niekoľko rokov a aj keď môžeme vidieť v hasení pokrok, planétu a aj samotnú Brazíliu to stojí nemalé finančné prostriedky.

Odlesňovanie Amazon
Amazonský prales | Zdroj: Pexels

Viac ako 140 krajín, vrátane Brazílie, v roku 2021 podpísalo celosvetový prísľub ukončiť do konca tohto desaťročia nielen odlesňovanie, ale aj iné formy degradácie. Preto podľa špecialistov musí svoju politiku prehodnotiť aj samotný prezident, ktorý mal doteraz dostupné nie úplne presné dáta.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Podobné články