Veterná a solárna energia vyrobená v EÚ počas prvých šiestich mesiacov tohto roka po prvý raz vyrobí viac elektriny než fosílne palivá. Informoval web electrek.co. Analýza nezávislého energetického think-tanku Ember ukázala, že podiel veternej a solárnej energie v EÚ vzrástol v prvej polovici 2024 na 30 %, čo je historické maximum. Podiel fosílnych palív poklesol o 17 % na 27 %.
Medziročne vzrástol dopyt po elektrickej energii o 0,7 %, no napriek tomu obnoviteľné zdroje prekonali uhlie aj plyn. Uhlie zaznamenalo prudký pokles takmer o štvrtinu (-24 %) a plyn klesol o 14 %. Hlavným dôvodom bol rast obnoviteľných zdrojov, najmä veterných a solárnych, keďže vznikol dopyt po nahradení energie z fosílnych palív.
Dopyt po alternatívnych zdrojoch
Analýza odhalila, že k veľkému poklesu produkcie fosílnych palív prispelo aj mierne počasie a dobrý výkon vodných elektrární, no najväčším faktorom bol rast výroby elektriny pomocou vetra a slnka. V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedli mnohé členské štáty EÚ nové nariadenia s cieľom znížiť závislosť od dovozu plynu a podporiť veternú a solárnu energiu. Očakáva sa, že sa EÚ bude na tieto ciele zameriavať aj naďalej.
Mohlo by vás zaujímať:
- Paríž pred olympiádou vyčistil rieku Seina. Stálo ich to obrovské peniaze
- Rekordne najhorúcejšie dni zažila planéta v júli 2024
- Chystá sa príchod nositeľnej techniky, ktorá sa nabije sama počas používania
Trinásť členských štátov aktuálne vyrába viac elektriny z veternej a solárnej energie než z fosílnych palív, pričom Nemecko, Belgicko, Maďarsko a Holandsko dosiahli tento míľnik po prvýkrát.
Ako je na tom Slovensko
Podiel elektrickej energie na Slovensku vyrobenej z fosílnych palív predstavuje podľa údajov zo začiatku roka približne 18 %. Najviac energie pochádza z jadrových elektrární (asi 60 %) a obnoviteľné zdroje predstavujú približne 25 %. Keďže energiu z jadra môžeme považovať za pomerne čistú, ak nepočítame jadrový odpad, ktorý je vážnym problémom, je energetický mix Slovenska celkom pozitívny.
Zdroj: electrek.co