Mesto Paríž hrdo vyhlasuje víťazstvo nad baktériou E. coli, enterokokmi a inými škodlivými mikroorganizmami. Osem rokov po tom, čo parížski úradníci prisľúbili vyčistiť Seinu, bude mesto hrdo prezentovať svoje pokroky. Tieto monumentálne úspechy sa ukázali teraz, keď Seina hostí olympijské súťaže v plávaní. To je prvýkrát, čo sa mestská rieka použila na takéto udalosti od obnovenia hier v roku 1896.
Je to riskantný krok vzhľadom na dlhodobo zlú povesť Seiny, pričom plávanie v rieke bolo oficiálne zakázané od roku 1923. Táto premena však signalizuje novú éru pre Paríž. Iniciatíva na vyčistenie nebola bez výziev. Rieka stále čelí zraniteľnosti voči odtoku odpadových vôd, najmä počas silných dažďov. Tento problém sa prejavil, keď bol mužský triatlon odložený kvôli problémom s kvalitou vody.
Potešili aj vlastných obyvateľov
Úsilie o čistenie zahŕňalo vybudovanie nádrže na dažďovú vodu pod stanicou Gare D’Austerlitz a 8,8-kilometrového super-kanalizačného systému južne od mesta. Finančné stimuly a kampane tiež povzbudili 10 000 vidieckych domácností a majiteľov hausbótov, aby odvádzali odpadové vody do kanalizačného systému namiesto rieky.
Mohlo by vás zaujímať:
- Chystá sa príchod nositeľnej techniky, ktorá sa nabije sama počas používania
- V Čechách otvorili verejné solárne parkovisko s rozlohou takmer 6 tenisových kurtov
- Amazonský dažďový prales je v ohrození. Požiare sú najsilnejšie za posledné desaťročia
Náklady na tieto úsilie boli značné a dosiahli 1,4 miliardy eur, pričom 300 miliónov eur bolo vynaložených na južný super-kanalizačný systém. Myšlienka plávateľnej Seiny nie je nová, diskusie sa datujú už do roku 1988, keď ju prvýkrát navrhol vtedajší starosta Jacques Chirac.
Významná práca však začala až v roku 2016 v rámci parížskej kandidatúry na olympiádu. Do budúceho leta sa očakáva, že verejnosť bude môcť plávať na vybraných miestach, čo bude víťazstvom pre starostku Anne Hidalgo a jej pro-environmentálnu agendu. Ohlasy sú skvelé a samotní obyvatelia si nevedia tento krok vynachváliť.
Zdroj: Bloomberg