Celosvetový dopyt po elektrine rastie za posledné dve desaťročia najrýchlejším tempom, ale solárna energia je na dobrej ceste, aby dokázala pokryť polovicu z tohto rastu. Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa predpokladá, že celosvetový dopyt po elektrickej energii v tomto roku porastie medziročne približne o 4 %. Rok predtým bol nárast 2,5-percentný.
Mohlo by vás zaujímať:
- Olympijskí športovci žiadajú Coca-Cola a Pepsi, aby skoncovali s jednorazovými plastmi
- Na Slovensku vznikla prvá kniha vytvorená pomocou AI
- Ciele Európskej únie v oblasti zeleného vodíka sú nereálne
Zatiaľ ide o najvyššie tempo rastu od roku 2007, s výnimkou oživenia po globálnej finančnej kríze a pandémii. Nárast globálnej spotreby elektriny bude podľa správy pokračovať aj v roku 2025, pričom sa očakáva, že opäť bude rast bude okolo 4 %.
Podiel obnoviteľných zdrojov rastie
Obnoviteľné zdroje energie budú tento i budúci rok takisto rýchlo expandovať, predpokladá sa, že ich podiel na celosvetovej dodávke elektriny vzrastie z 30 % v roku 2023 na 35 % v roku 2025. Prvý raz možno množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov celosvetovo bude vyššie než podiel elektriny vyrobený v uhoľných elektrárňach.
Samotná solárna energia pokryje v rokoch 2024 a 2025 približne polovicu rastu globálneho dopytu po elektrine, pričom solárna a veterná energia spolu dosiahnu pokrytie až 75 % z rastu. Napriek rýchlemu nárastu obnoviteľných zdrojov je podľa správy IEA nepravdepodobné, že by svetová výroba energie z uhlia tento rok poklesla. Záleží najmä od situácie v Číne a Indii. Dopyt po energii vzrastie aj kvôli vysokým horúčavám vo viacerých regiónov sveta, čo zvýši dopyt po klimatizácii a zaťaží elektrické systémy.
Čínska výroba vodnej energie sa v prvej polovici roku 2024 výrazne zotavila. Ak bude tento vzostupný trend pokračovať aj v druhej polovici tohto roka, mohlo by to obmedziť výrobu elektriny z uhlia a viesť k miernemu poklesu emisií globálneho energetického sektora.
Zdroj: electrek.co