EÚ chce obmedziť dovoz veterných turbín z Číny. Má obavy o kybernetickú bezpečnosť

Veterné turbíny
Veterné turbíny | Zdroj: pixabay.com

Európska únia pracuje na opatreniach, ktoré by mali ochrániť európskych výrobcov veterných turbín pred konkurenciou z Číny. Problémom nie je iba cena, ale začínajú sa ozývať aj úvahy o kybernetickej bezpečnosti

Po skúsenostiach so spoločnosťou Huawei, ktorá z dôvodu obáv o bezpečnosť dostala v Európe “stopku” pri sieťových riešeniach, z čoho profitujú firmy Nokia a Ericsson, by mohli z nových pravidiel ťažiť európski výrobcovia turbín. Juan Virgilio Marquez zo španielskej asociácie pre veternú energiu AEE povedal, že nariadenia EÚ by mali “zabezpečiť, aby sa v Európe inštalovali bezpečné zariadenia”

Veterná turbína
Veterná turbína | Zdroj: pixabay.com

Čo je problémom?

Citlivé údaje zo senzorov veterných turbín sa môžu odosielať do tretích krajín cez satelitné pripojenie a Čína by v prípade potreby mohla obmedziť, prípadne zastaviť chod turbín, čo by mohlo zapríčiniť výpadok elektrickej energie. Senzory veterných turbín denne zhromažďujú terabajty dát a nie je isté, kde môžu končiť. Niektoré hlasy v tomto odvetví však hovoria o prehnaných obavách. 

Pripravovaný nový zákon o priemyselnej politike EÚ by mal od roku 2026 priniesť nariadenie, podľa ktorého budú musieť verejné aukcie ponúkajúce podporu obnoviteľnej energie zahŕňať požiadavky týkajúce sa aj kybernetickej bezpečnosti. Špecifické požiadavky ale zatiaľ nie sú definované, viac podrobností by mala komisia predložiť v priebehu roka. 

Trhový podiel výrobcov veterných turbín
Trhový podiel výrobcov veterných turbín | Zdroj: Enerdata

Portál Enerdata zverejnil údaje, z ktorých vyplýva, že kým v roku 2022 ovládali čínske firmy 66 % globálneho trhu s veternými turbínami, podiel západných firiem bol iba na úrovni 22 %. Rok predtým bol podiel vyrovnanejší, 46 % (čínske) vs. 44 % (západné).

Total
0
Shares
Podobné články