Koniec nanoplastov vo vode. Prelomový objav výrazne zlepší náš život

Dlhodobé prínosy by mohli byť obrovské. Zníženie plastového znečistenia by pozitívne ovplyvnilo rybolov, turizmus a zdravie obyvateľov.
mirkoplasty
Zdroj: Pexels

Znečistenie plastami je jednou z najväčších environmentálnych výziev dnešnej doby. Mnoho inštitúcií a spoločností sa preto snaží prísť s riešením, ktoré by tento problém pomohlo úplne odstrániť. Výskumníci z University of Missouri teraz prinášajú prelomové riešenie – nový rozpúšťací mix, ktorý dokáže odstrániť 98 % nanoplastov z vody. Táto inovatívna metóda ponúka nádej na riešenie hrozby, ktorá ohrozuje nielen vodné ekosystémy, ale aj ľudské zdravie.

Prečo sú nanoplasty problém?

Nanoplasty sú častice menšie ako 100 nanometrov a ich mikroskopická veľkosť umožňuje ľahký prienik do potravinového reťazca. Akumulujú sa v morských organizmoch, spôsobujú zdravotné problémy, ako sú poruchy rozmnožovania či znížená aktivita. Pri postupovaní potravinovým reťazcom môžu mať tieto účinky vážnejší dopad na predátorov, vrátane človeka.

Vedúci výskumu Gary Baker a jeho tím vyvinuli hydrofóbny rozpúšťací mix, ktorý pri kontakte s vodou obsahujúcou nanoplasty tieto častice efektívne zachytáva. Po zmiešaní s vodou sa plastové častice viažu na povrch rozpúšťadla a opäť vystupujú na hladinu, odkiaľ ich možno ľahko odstrániť. Tím testoval desať kombinácií rozpúšťadiel, z ktorých tri boli obzvlášť účinné. Medzi najúspešnejšie patrili zmesi kyseliny dekánovej s amóniovými a bromidovými soľami, a tiež kombinácia mentolu a tymolu, prírodného extraktu z tymianu.

nanoplasty vo vode
20240724_NIT-Gary-Baker-SEO-0011.jpg

Metóda ponúka vysokú efektivitu bez pridania ďalších chemikálií do vody, čím sa stáva udržateľnejšou ako iné metódy, napríklad membránová filtrácia, či použitie koagulantov. Na rozdiel od týchto metód nie je náchylná na upchávanie ani nezanecháva stopy ďalších chemikálií vo vode.

Cesta k využitiu v praxi

Aj keď výsledky laboratórnych testov ukazujú sľubnú efektivitu, metóda si vyžaduje ďalšie testovanie v reálnych podmienkach. Dôležitými otázkami zostáva, ako túto technológiu integrovať do existujúcich systémov úpravy vody a ako riešiť ekonomickú stránku jej implementácie.

 Mohlo by vás zaujímať:

Dlhodobé prínosy by však mohli byť obrovské. Zníženie plastového znečistenia by pozitívne ovplyvnilo rybolov, turizmus a zdravie obyvateľov. Navyše by mohlo vzniknúť nové odvetvie zamerané na čistenie vody od plastov, ktoré by podporilo environmentálnu inováciu.

Zdroj: HappyEcoNews

Total
0
Shares
Podobné články