Výskum zameraný na zlepšenie hodnotenia svedectiev pri trestných činoch ukazuje, že umelá inteligencia môže pomôcť eliminovať kognitívne skreslenia a zvýšiť presnosť rozhodnutí. Tradične sa očakáva, že podrobné opisy podozrivých, ako napríklad “pamätám si jeho oči,“ sú spoľahlivejšie, no opak je pravdou. Práve takéto detaily môžu vzbudiť pochybnosti kvôli zaujímavému efektu, svedectvá obsahujúce popis detailov sa hodnotia ako menej dôveryhodné v porovnaní s jednoduchým tvrdením typu – spoznávam muža na obrázku.
Mohlo by vás zaujímať:
- Len 15 % Európanov denne využíva AI. Kde by nám mohla skutočne pomôcť?
- Indiu trápi problém so smogom. Zvyšuje počet respiračných ochorení a ohrozuje kvalitu života
- Od PET fliaš k pneumatikám: Ako sa dá meniť budúcnosť udržateľnej dopravy
Nová štúdia publikovaná v Journal of Applied Research in Memory and Cognition však naznačuje, že tento problém môže pomôcť vyriešiť umelá inteligencia. David Dobolyi, odborný asistent na Leeds School of Business, spolu s kolegami, vyvinul systém, ktorý pomocou spracovania prirodzeného jazyka analyzuje svedecké výpovede bez predsudkov spojených s ľudským hodnotením. AI vyhodnocuje výpovede nezaujatým spôsobom a môže priradiť skóre pravdepodobnosti podľa ich presnosti, čím umožňuje vyšetrovateľom lepšie posúdiť vierohodnosť výrokov.
V štúdii sa 1 010 účastníkov podieľalo na hodnotení svedeckých identifikácií. Boli rozdelení do štyroch skupín, z ktorých len niektoré mali k dispozícii pomoc umelej inteligencie. Systém poskytoval predpovede presnosti a vizuálne vysvetlenia, čo umožnilo výskumníkom sledovať, ako prítomnosť AI ovplyvňuje hodnotenie dôveryhodnosti výpovedí.
Výsledky ukázali, že takýto spôsob významne znižuje zaujatý prístup k svedeckým výpovediam, najmä u tých, ktorí vnímali pomoc AI ako užitočnú. Títo účastníci hodnotili výpovede s detailmi rovnako dôveryhodne ako jednoduchú identifikáciu, čím sa eliminoval efekt featural justification. Naopak, tí, ktorí inteligenciu nepovažovali za prínosnú, naďalej preukazovali zaujaté hodnotenie.
Dobolyi však varuje pred slepou dôverou v technológie. Podľa neho je potrebné zamerať sa na transparentnosť rozhodnutí umelej inteligencie, najmä v citlivých oblastiach, akou je aj dôležité svedectvo.
„Chceme nástroje, ktoré pomôžu ľuďom robiť lepšie, menej zaujaté rozhodnutia, ale len ak môžeme potvrdiť ich presnosť.“
povedal Dobolyi
Zdroj: TechXplore