Po stáročia sa stromy delili do dvoch základných kategórií: tie s tvrdým a tie s mäkkým drevom. Tvrdé drevo pochádza z listnatých stromov, ako sú dub, javor či orech, ktoré rastú pomalšie a sú hustejšie. Mäkké drevo pochádza z ihličnatých stromov, ako sú borovica či smrek, ktoré rastú rýchlejšie, ale ich drevo je redšie. Teraz ale vedci objavili tretiu kategóriu dreva, ktorú nazývajú midwood. Tento nový typ dreva môže mať veľký význam v boji proti klimatickým zmenám.
Vedci skúmali tulipánovník americký (tiež známy ako Yellow Poplar Tree), ktorý sa vyznačuje kombináciou vlastností tvrdého a mäkkého dreva. Ukázalo sa, že práve vďaka týmto špeciálnym vlastnostiam je výnimočný v schopnosti zachytávať a ukladať oxid uhličitý (CO₂), významného činiteľ v boji s globálnym otepľovaním. Tulipánovníky rastú rýchlo, čo im umožňuje rýchlejšie absorbovať CO₂, ktorý premieňajú na drevo, korene a listy.
Tulipánovníky navyše dosahujú impozantných výšok, často presahujúce 30 metrov, a ich hrubé kmene a široké koruny vytvárajú veľké množstvo biomasy. Čím viac biomasy strom vytvorí, tým viac CO₂ z atmosféry zachytí. Ich dlhý životný cyklus (žijú stovky rokov) tiež znamená, že dokážu uložený uhlík udržať po dlhú dobu, čím znižujú jeho uvoľňovanie späť do atmosféry.
Zachytia a nepustia
Zaujímavé je aj to, že tieto stromy sú príbuzné s čínskym tulipánovníkom, starobylým druhom, ktorý sa na Zemi objavil pred 30 – 50 miliónmi rokov. Prežili aj obdobia veľkých zmien atmosférických hladín uhlíka. Možno práve ich schopnosť prispôsobiť sa premenlivému prostrediu stojí za ich výnimočnou schopnosťou efektívne ukladať CO₂ aj dnes.
Mohlo by vás zaujímať:
- Len 15 % Európanov denne využíva AI. Kde by nám mohla skutočne pomôcť?
- Indiu trápi problém so smogom. Zvyšuje počet respiračných ochorení a ohrozuje kvalitu života
- Od PET fliaš k pneumatikám: Ako sa dá meniť budúcnosť udržateľnej dopravy
Tento objav ukazuje, že niektoré stromy môžu byť v udržiavaní uhlíka účinnejšie než iné. Zatiaľ čo sme sa doteraz zameriavali na tvrdé alebo mäkké drevo, objav “midwood-u“ prináša novú kategóriu, ktorá môže byť kvalitným nástrojom na odstraňovanie uhlíka z atmosféry. S rastúcimi emisiami CO₂ a zhoršujúcimi sa dôsledkami klimatických zmien je objavenie a využitie takýchto prírodných riešení kľúčové.
Zdroj: HappyEcoNews