Týmto spôsobom dokážeme odhaliť dezinformácie oveľa jednoduchšie. Je za tým umelá inteligencia

Dr. Grinberg vysvetľuje, že dnešní overovatelia faktov sú zahltení množstvom obsahu na sociálnych médiách a nie je jasné, či sa dokážu sústrediť na tie najdôležitejšie dezinformácie.
dezinformacie
Ľudia sú stále skeptickí | Zdroj: ChatGPT

Výskumníci z Univerzity Ben-Guriona v Negeve (BGU) predstavili nový nástroj, ktorý má pomôcť overovateľom faktov zvládať nárast falošných správ, najmä počas volebného obdobia, keď bývajú dezinformácie na sociálnych sieťach na svojom vrchole. Vedci, vedení Dr. Nirom Grinbergom a prof. Ramim Puzisom, zistili, že sledovanie zdrojov falošných správ namiesto jednotlivých článkov či príspevkov môže výrazne odľahčiť prácu overovateľov a zároveň priniesť perfektné výsledky.

Dr. Grinberg vysvetľuje, že dnešní overovatelia faktov sú zahltení množstvom obsahu na sociálnych médiách a nie je jasné, či sa dokážu sústrediť na tie najdôležitejšie dezinformácie. Preto vyvinuli strojovú metódu, ktorá pomáha lepšie zamerať ich pozornosť a zlepšiť efektivitu. Zistenia tímu boli publikované v rámci konferencie ACM SIGKDD o objavovaní znalostí a ťažbe dát. Nový systém sa zameriava na sledovanie zdrojov falošných správ cez analýzu tokov informácií na sociálnych médiách a publikačnom cite na nepravdivé informácie. Tento prístup umožňuje identifikovať viac zdrojov a prináša stabilné výsledky aj v čase, keď jednotlivé dezinformačné stránky často zanikajú alebo sa menia.

Oveľa presnejšie výsledky

Systém dosiahol o 33 % lepšiu presnosť pri práci s historickými dátami a o 69 % pri sledovaní aktuálne vznikajúcich zdrojov dezinformácií. Výskumníci tiež ukázali, že táto metóda dokáže udržať rovnakú presnosť pri identifikácii falošných správ, pričom vyžaduje menej ako štvrtinu nákladov, ktoré by overovatelia faktov museli vynaložiť pri tradičných postupoch. Systém síce potrebuje ešte viac tréningu pri reálnych scenároch a nie je určený pre úplnú náhradu ľudských overovateľov, no môže výrazne rozšíriť ich možnosti a zefektívniť ich prácu.

Mohlo by vás zaujímať:

Výskumný tím zahŕňal aj Maora Reubena z oddelenia softvérového a informačného inžinierstva na BGU a nezávislú výskumníčku Lisu Friedlandovú. Otázkou ostáva, či sociálne siete, ktoré sú hlavným miestom rozširovania dezinformácií, poskytnú nástroje a prístup potrebný na využitie tohto systému v boji proti falošným správam.

Zdroj: TechXplore

Total
0
Shares
Podobné články