Situácia ohľadom globálneho oteplovania a stavu planéty sa zatiaľ nezlepšuje. Mnohí odborníci zvonia na poplach, pretože už onedlho môže byť s našou planétou naozaj zle. Aj keď tomu mnohí neveria, máme problémy, a môže za to špeciálne jedna vec. Oxid uhličitý.
Ten sa uvoľňuje do atmosféry pri rôznych procesoch, najmä pri spaľovaní. Jedným z najväčších tvorcov CO2 na svete sú elektrárne. Tie často pre tvorbu energie využívajú procesy spaľovania, pri ktorých sa práve energia uvoľňuje. Mnohé z nich majú vymyslený systém, pomocou ktorého uvoľnené CO2 dokážu zachytávať.
Ani zďaleka však nie všetok. Využívajú na to špeciálny postrek s vodou, ktorá obsahuje vápenec. Ten dokáže reagovať práve s oxidom uhličitým, pričom vzniká bikarbonát, ktorý je úplne neškodný pre prostredie. Na zabezpečenie procesu je potrebná pumpa na vodu, a tá potrebuje k svojmu fungovaniu energiu.
Čím viacej pumpuje upravenú vodu, tým viac energie spotrebúva. To sa má teraz zmeniť, pretože výskumníci z Univerzity v Surrey vynašli spôsob, ako do procesu zapojiť umelú inteligenciu, ktorá ho dokáže celý zefektívniť. Prvé výsledky hovoria jasne. AI pomohla k vyššiemu zachytávaniu CO2 o 16,7 %, pričom ušetrila až 36,3 % energie, ktorá by bola minutá v bežnom procese.
“Zvyčajne sú systémy na zachytávanie oxidu uhličitého automatizované, no fungujú konštantne v rovnakých reláciách a rovnakej intenzite. Ukázali sme, že učenie systému robiť menšie adaptácie môže zabezpečiť veľké úspory energie a pochytať viac uhlíka za rovnaký čas.”
Jin Xuan, profesor University of Surrey
Ako môžeme vidieť, aj umelá inteligencia môže pomáhať a nemusí byť len strašiakom. Určite existujú aj spôsoby akými sa dá zneužiť, no my potrebujeme sledovať najmä tie, ktoré nám dokážu priniesť požadované výsledky a lepší život.